Jakie wady wzroku korygują soczewki?

Jakie wady wzroku korygują soczewki?O soczewkach w naszym społeczeństwie mówi się coraz częściej, co ma oczywiście przełożenie na ich stosowanie. Dziś sięgamy po nie znacznie częściej niż wcześniej, a na taki krok decydują się zwłaszcza ludzie młodzi. Soczewka jest produktem medycznym, który ma pomóc w korygowaniu wad wzroku. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym wadom wzroku, które możemy skorygować poprzez noszenie odpowiednich soczewek.

Krótkowzroczność (miopia) i dalekowzroczność (nadwzroczność)

Jak nie trudno się domyślić ludzie cierpiący na krótkowzroczność mają trudności z widzeniem z daleka. Z bliska widzą natomiast doskonale i ich wzrok jest ostry. Jednak przedmioty oddalone nawet o kilkadziesiąt centymetrów stają się rozmyte i niewyraźne. Zupełnie odwrotnie sytuacja ma się w przypadku dalekowzroczności. Tutaj pacjenci z daleka widzą doskonale, ale zobaczenie czegoś z bliska jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Przy dużej dalekowzroczności pacjenci muszą wytężać wzrok, aby w ogóle coś zobaczyć.

Warto zauważyć, że tak w przypadku miopii, jak i nadwzroczności do korygowania tych chorób stosowane są soczewki sferyczne.

Astygmatyzm

Choroba, która dotyka tak dzieci, jak i osoby dorosłe i charakteryzuje się tym, że widzimy niewyraźnie niezależnie od tego, z jakiej odległości się przyglądamy. Często astygmatyzmowi towarzyszy miopia lub nadwzroczność. Przy tym rodzaju choroby stosuje się soczewki toryczne, których wyborem zająć się może tylko wybitny specjalista z dziedziny okulistyki.

Prezbiopia

Wada, która dotyka niemal każdą osobę dorosłą, która ukończyła 40. lub 50. rok życia. Charakteryzuje się trudnością z wyraźnym widzeniem bliskich przedmiotów, takich jak druk w książce czy gazecie. Nieleczona prowadzić może do bólów głowy i zmęczenia oczu. Do korekcji tej wady wzroku stosuje się soczewki progresywne, które dzielą się na dwu- lub wieloogniskowe. Dobrze dobrane pozwalają na skuteczną korekcję wzroku.

5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.