Okulary czy szkła kontaktowe?

Okulary czy szkła kontaktowe?Obecnie na naszych ulicach widzimy coraz mniej ludzi noszących okulary. Jest to widoczne zwłaszcza u młodych osób. Czy w związku z tym oznacza to tylko tyle, że młodzież zaczęła dbać o swój wzrok lepiej, niż to miało miejsce wcześniej? Pytanie wydaje się retoryczne, a odpowiedź na nie brzmi NIE! W dobie komputerów i innych urządzeń mobilnych, gdzie kilka godzin dziennie spędzamy przed ekranami, na pewno nie jest pod tym względem lepiej, niż to miało miejsce na początku wieku. Możemy powiedzieć, że jest zupełnie odwrotnie i ludzi, którzy mają wady wzroku, jest jeszcze więcej. Z tą tylko różnicą, że obecnie możemy ją bezpośrednio ukryć, poprzez zastosowanie soczewki. Powstaje więc pytanie, czy tylko w kwestii wyglądu mają one przewagę nad okularami, czy też jest coś jeszcze, o czym nie wiemy?

Z pewnością dla ludzi, którzy chcą ukryć wadę wzroku lub po prostu okulary im nie pasują czy też w jakiś sposób sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, szkła kontaktowe są na wagę złota. Dzięki nim nie będziemy się niczym wyróżniać z otoczenia, ponieważ dla otaczających nas ludzi są one niemal niewidoczne. Spójrzmy jednak także na aspekty lecznicze.

Według ekspertów szkła kontaktowe są znacznie lepsze od okularów pod względem korygowania wad wzroku. Wszystko dlatego, że znajdują się one bezpośrednio na naszej gałce ocznej i nie są w żaden sposób ograniczone oprawą.

Wracając jednak do okularów, to te są przede wszystkim noszone przez ludzi starszych, którzy mają obawy przed soczewkami, dodajmy zupełnie nieuzasadnione. Innym czynnikiem, który sprawia, że sięgamy po okulary, jest ich niższy koszt. Niemniej jednak w wielu przypadkach korzystanie z soczewek nie jest możliwe, dlatego też lekarze coraz częściej proponują noszenie soczewek i okularów jednocześnie. Jest tak między innymi przy długoterminowej pracy przy komputerze. W takiej sytuacji często występuje zespół suchego oka, co podrażnia soczewki i może prowadzić do różnych infekcji. Dlatego też do pracy w biurze zakładać powinniśmy okulary.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.