Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowychW związku z tym, że na noszenie soczewek decyduje się dziś wielu Polaków, warto nieco bliżej przyjrzeć się tematowi ich pielęgnacji i dezynfekcji, co nie tylko wpłynie na poprawę komfortu noszenia, ale także uchroni nas przed wszelkimi infekcjami.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych powinna się odbywać zgodnie z instrukcją dołączoną do płynu lub zgodnie z poradami lekarza okulisty. Zauważmy, że każde oczy są inne i nieraz lekarz zasugeruje nam, abyśmy nasze szkła kontaktowe czyścili mechanicznie. Jeśli nie inaczej jest w twoim przypadku, połóż soczewkę na suchej dłoni i zaaplikuj kilka kropli płynu do czyszczenia. Następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieraj obie strony soczewek. Na koniec dokładnie spłukujemy je płynem i umieszczamy w pojemniczku. Buteleczkę płynu o pojemności 500ml kupić możemy już za około 30 zł, jak to jest w przypadku produktu Clean Active™ Aqua.

Większość pacjentów noszących soczewki wie, jak bardzo ważne jest ich czyszczenie. Niestety nie możemy tego powiedzieć o ich wiedzy na temat używania samego pojemniczka. Na ogół go nie czyścimy, a zajmujemy się tylko i wyłącznie soczewkami. Oczywiście jest to błąd, bo drobnoustroje mogą namnażać się w mokrym środowisku, również na powierzchni pojemniczka. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że czyszczenie pojemniczka to nic skomplikowanego.

Najważniejsze jest to, aby po założeniu soczewek, zawsze wylewać pozostały w pojemniczku płyn. Następnie wypada go przepłukać płynem pielęgnacyjnym i pozostawić do wyschnięcia. Jest to istotne, gdyż dzięki temu zminimalizujemy ryzyko namnażania się bakterii. Nie zapominaj także o regularnej wymianie pojemniczka. Do takiej wymiany powinno dochodzić przynajmniej raz w miesiącu, choć sugerowane są bardziej intensywne zmiany. Przykładowo Pojemniczek na soczewki Żabka kosztuje 5zł/szt., a więc wymieniając go co miesiąc, w ciągu roku narazimy się na koszty rzędu sześćdziesięciu złotych. Poza tym pamiętajcie, aby do czyszczenia soczewek nabywać płyny renomowanych firm. Nie kupujcie tych, które są nieznanego pochodzenia. Oszczędzicie na tym niewiele, a konsekwencje mogą być poważne, a więc infekcje bakteryjne.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *