W jaki sposób radzić sobie z krótkowzrocznością?

W jaki sposób radzić sobie z krótkowzrocznością?Biorąc pod uwagę wszystkie znane nam dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku, wydaje się że najczęściej spotykaną jest krótkowzroczność. Dotyczy ona wydłużenia gałki ocznej, którego efektem są zmiany w budowie rogówki i soczewki (są one uwypuklane). Opisany defekt sprawia, iż światło docierające do gałki ocznej skupia się nie na siatkówce, ale przed nią, w wyniku czego krótkowidz dobrze postrzega kształty znajdujące się blisko niego, ma natomiast problem z wszelkimi obiektami, które są oddalone.

Powstanie tego schorzenia może być związane z wadami genetycznymi, urazami mechanicznymi bądź naszym codziennym funkcjonowaniem, opartym chociażby na niezachowaniu wystarczającej odległości od telewizora, a nawet złej diecie. Jeżeli wykonane przez lekarza specjalistę badanie wzroku wskaże wspomnianą wadę, należy przystąpić do jej korekcji, w której kluczową rolę odgrywają okulary, a także soczewki kontaktowe.

O korekcji krótkowzroczności

Jeżeli decydujemy się na standardowe metody leczenia krótkowzroczności, powinniśmy przede wszystkim skupić się na doborze odpowiednich szkieł. Przepisane zostaną nam produkty wklęsłe. Pozwolą one bowiem w bardzo skuteczny sposób zrównoważyć docierające do naszego narządu wzroku światło. Punkt, w którym się ono skupia zostanie cofnięty na centralną część siatkówki, dzięki czemu widziany przez nas obraz będzie prawidłowy, zarówno w przypadku przedmiotów znajdujących się w bliskim położeniu, jak i tych nieco oddalonych. Obecne okulary są niezwykle zaawansowane. Opracowane zostały bowiem bardzo cienkie szkła, które dostosowuje się w zależności od wady. Jej zaawansowanie oznacza się natomiast w dioptriach (w przypadku krótkowzroczności przyjmuje ona wartości ujemne). Dzięki cienkim szkłom obecne okulary charakteryzują się dużo większą estetyką, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Jeżeli jednak nie lubimy mieć niczego na nosie, powinniśmy zdecydować się na soczewki kontaktowe. Występują one w wielu formach, zarówno jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku. Ich podstawowym atutem jest przede wszystkim wygoda, gdyż nie musimy martwić się tym, iż coś nas będzie uwierało. Skuteczność ich leczenia jest natomiast równoznaczna z efektywnością okularów. W przypadku wad bardzo zaawansowanych możemy zdecydować się ponadto na zabieg laserowy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.